Nincs is talán jellemzőbb közös nevező a diktatúrák között, mint a paranoia. Bár okvetlenül szükséges minden diktatúra működéséhez a hülyék vastag rétege, a csúcson állók pontosan tudják, hogy nem teljesen kóser, amit tesznek, lesznek olyan emberek, akiknek nem tetszik majd. Ezért meg kell akadályozni, hogy a kritikus hangok terjedjenek. Ám minden szájat bajos befogni, ezért végül hamar eljut arra konklúzióra a diktatúra esze, egyszerűbb úgy alakítani a szabályokat, hogy minél kedvezőbbek legyenek a szavazás feltételei.
Nem választási regisztráció az első állomása ennek manapság. (Hiszen már átrajzolták a szavazókerületek térképét és választójogot adtak a határontúli magyaroknak is többek között.) De ez teszi egyértelművé azt a szándékot, hogy ne bízzák a véletlenre, a választók szeszélyére a választások végeredményét.
Leleplező az a gőgösség is, amikor azzal büszkélkednek mindenféle hivatalos és nem hivatalos megmondóemberek, hogy végülis senkitől sem vették el a választójogát. Igazán szép tőlük!
Sőt, még azt a pimaszságot is megengedik maguknak, hogy növelték a demokráciát, amikor megnyitották a határontúliak előtt is az anyaországi szavazás jogát. Minél több szavazó, annál nagyobb demokrácia. Úgy látszik, ez is darabra megy.
A regisztráció ugyanis nem rólunk szól, csak a törvényhozás kapkodós akarnokság néha visszaüt. A regisztráció eredetileg arra szolgált volna, hogy a határontúliak közül csak azokat engedje az urnákhoz, akik a hatalmon maradás céljának megfelelnek. Úgy képzelték, valószínűleg nem alaptalanul, hogy hasonló politikai ízlésűnek kell lennie annak a külmagyarnak, mint amilyenek ők, aki nem érzi annak visszásságát, hogy olyan ország sorsáról döntsön, amelynek működéséhez nem járul hozzá, és nem is viseli döntése következményeit. Akit nem zavar, ha a kulturális nemzet és a tényleges állam határait aprópénzre váltott eszmék aláfestésével összemossák.
Azonban az ellenzék újabb demokráciadeficitet látott meg ebben az abszurdumban, és a Fidesznél meg is tetszett az, hogy az ő szemükben sokszor mellékes belföldieket is ezzel regulázzák. Ez megér egy kis belpolitikai botrányt.
Ami a dolog technikai megvalósítására vonatkozik, arra személyes tapasztalatot említek. Egy olyan szabadidős közegben is, mint a blogszféra, a regisztráció akadály. Azt csak feltételezem, hogy amikor nem a blog.hu gazdája, az Index, választ ki egy-egy írást a címlapjára, és a magas látogatottság ellenére a kommentek száma alacsony, az azért van, mert csak regisztrált felhasználók szólhatnak hozzá. Tehát, aki nem indapassos, az nem.
Azt viszont magamról tudom, hogy olyan blogokon, amelyeknél nem jó a regisztrációm, csak egyetlen hozzászólásért nem szoktam regisztrálni.
Pedig itt nem kell személyesen valami hivatalban megjelenni, többnyire csak meg kell adni pár adatot online.
Azt is szokták mondani, hogy az érdektelenek és a politikai termékek impulzusos vásárlóinak kizárása egyféle intellektuális cenzus. Noha ilyesmiről minden közélettel foglalkozó ember titkon álmodik, sajnos a demokráciával ellentétes olyanokat nem engedni szavazni, akikről azt gondoljuk, nem képes jó döntést hozni. Ahogy egy manapság igen sikeres magyar vállalkozó fogalmazott még APEH-elnök-korában az előző Fidesz-kormány idején, a hülyeség alkotmányos jog.
Azóta azonban már alkotmány sincs, a választási törvény pedig a regisztráció által a hülyeséget is privilégiummá emelte.
De ehhez is van személyes történetem, és nem is szólaltam volna meg regisztráció-ügyben, ha ez nem esik meg. (Mert belemegyek a játékba, regisztrálok. És e kötelezettség egy picikét hozzájárul a döntésem kialakításában.)
Kérdeztem az anyámat, regisztrál-e majd. Nem is értette a kérdést. Friss nyugdíjasként a hírek helyett inkább vetélkedőt néz, nem is hallott róla, hogy kell.
Pedig ő aztán semmilyen józan megfontolás szerint nem eshetne értelmi cenzus hatálya alá. Merthogy ez nem is az. Hanem a modern demokráciák első számú tényezői, az ún. bizonytalanok elleni sunyi intézkedés. A Fidesz már két választást is elveszített az utolsó napokban, ez nem fordulhat még egyszer elő.
És, ha belegondolunk, hogy Orbán Viktor ezekbe a vereségekbe bolondult bele, talán jobb lett volna, ha már annak idején se bízzuk az ún. bizonytalanokra a döntést.
Legközelebb a bizonytalankodás viszont nemcsak a mostani kormánypártra nézve veszélyes, hanem egyenesen végzetes lehet mindannyiunkra. Mindenkinek regisztrálnia kell, és aztán belátása szerint szavazni, különben élőben végignézheti egy diktatúra kiépülését. Bár nyilván sok ember örömmel üdvözölné ezt, azért remélhetőleg többen vagyunk, akik nem.
Az utolsó 100 komment: