Egyszer földrajzórán Afrika nagy tavairól tartottam kiselőadást. Minden jól ment, csak akkor torpantam meg egy kissé, amikor sehol sem volt a Viktória-tó. Hát micsoda térkép az, ahol Afrika legnagyobb tavát nem tüntetik föl? Villámcsapásszerűen ért a felismerés: Dél-Amerikáé. Izgatottságomban eltévesztettem...
Valami hasonló érzése lehet most a "téves" kontinens két focióriásának most, valahogy nagyon eltévedtek. Mindkettő saját hülyeségének köszönhetően vérzett el a negyeddöntőben.
A brazilok tőlük szokatlan zaklatottsággal és durvasággal verték meg magukat, a higgadt hollandok csak kihasználták az indiszponáltságukat, brazilhoz méltatlan ügyetlenkedésüket.
Persze egy ötszörös világbajnoktól mindenki sokat vár, de aki nézte a csoportkört, főleg a mezekből tudhatta, a brazil válogatott játszik, a bravúr elmaradt sajnos. De a brazilok csupán azért voltak idén favoritok, mert mindig azok. Ez a foci vébék egyik nagy kliséje, amit bárki - akár látott már legalább egy meccset, akár nem - azonnal rávág: a brazilok esélyesek. Ezzel a kijelentéssel nem nagyon lehet tévedni, elvégre most is a legjobb nyolcba jutottak. Pedig se jók, se szépek nem voltak, tőlük ez elvileg a minimum. De a csalódás nem nagy mégsem, főleg, ha az ember a hollandok bulldogstílusát is látta.
De az argentin történet egészen más. Tőlük valami mást várunk, a Maradona-éra óta, mondjuk ki, a csodát. De Messi felbukkanásáig ez csak álom volt, az argentinok mindig jók voltak, csak éppen mások meg még jobbak. Józan belátással csak valami elegáns eredményt, de végső győzelmet nem lehetett remélni.
2010-re viszont az argentinok viszont olyan metafizikus fölénnyel érkezetek a vébére, mint semelyik másik csapat. Az isteni Diego, a múlt csodagyereke és Messi, a jelen legnagyobb focisztárja - a szakértők szerint. Maradona, aki azért sokat tett azért, hogy hírneve megtépázódjon, ügyesen húzással lovagolta meg Messi sikerét, és nagylelkűen kinevezte utódjának. Pedig talán nem is lehetne két különböző játékos! És főleg két különböző ember, bár fogalmam sincs, hogy a 23 éves Maradona (1983-ban, 4 évvel Messi születése előtt) mennyire volt szerény, Mexikóban már nagyon nem volt az. Messi viszont nyugodt, nem jellemző rá az olyan - egyébként utólag a foci sava-borsát adó - nyilatkozás, amely egy kezezést, egy szabálytalanságot a nagyképű Isten keze kifejezéssel illesse. (És nekem, akit 1994-es vb óta érdekel a foci, Maradona volt az első játékos, akire név szerint is emlékszem. A foci Michael Jacksonja; az én generációm ismeri, mégha utálja is.)
Messi nagyon jó játékos, az idei vb egyik feledhetetlen pillanata volt, amikor egyszerre négy dél-koreai védőt cselezett ki. (Gól persze nem lett belőle.) Valami mégis végig hiányzott belőle ezen a vb-n, valami, ami a játékos Maradonát legendává tette: a megveszekedett győzni akarás. Nem a motivációját vagy az elkötelezettségét kérdőjelezem meg, hanem sajnos minden szerénység és fair play ellenére rajta is fölfedezni véltem a nemrégiben kifejtett sztárkórt, mely szerint ő, a világ legjobb játékosa, legyőzhetetlen. Pedig a logika pont fordítva működik, és Maradona akarva-akaratlan csak erősítette benne a sztár-identitást; sajnos a futballista kárára. Messi tanácstalanságának oka, hogy egyik szerepben sem látta meg magát igazán. Szerencsére fiatal és sajnos okos.
A fiatalságából adódik, hogy még irányítást igényelne - egy szakhonlapon kifejezetten gyengeségnek tüntették föl, hogy alkalmatlan a vezetésre még - viszont intelligensebb a Cé Ronaldo-féléknél. Utóbbi ugyanis már végleg belesüppedt a saját mítoszába, ellenben Messi talán érzi még - és a mai meccsen ez látható volt - azért még játszani is kell, sőt a mai pofontól talán rájön, főleg játszani kell. A két szerep közötti ambivalencia okozta azt, hogy a világ legjobb játékosa gól nélkül és leforrázó megalázottságban kénytelen távozni arról a világversenyről, melyet még tegnap is az övének ítélt többek között Eusebio. (Azt, gondolom, a kis csatár nagy rajongói sem vitatják, látták már jobbnak.)
Maradona és Messi tragikus kettős. Maradonától Leo csak rosszat tanulhat. Azt, hogy a szédító külső hatások és a miattuk elromló személyiség mennyire elcsúfítják a legnagyobb tehetséget is. És sajnos Messi is a legrosszabbat hozta ki kapcsolatukból - melyről én tudatlanul az első meccs láttán azt hittem, nem felhőtlen - nem a veszélyeket látta, hanem az idolt. Maradona az élő példa, hogy mi történik azzal, aki maga is elhiszi az imidzsét. Isteni? Persze...
Az argentinok ugyanolyanok voltak, mint eddig mindig, jók, de nem elég jók. És ez látszott már a csoportkörben is. Nem játszottak csapatként, legjobb pillanataikban is két vékony hajszálakkkal kapcsolódó, de különálló egységet alkottak. A németek okos, alaposan megtervezett játéka, szupergyors helyzetfelismerése ellen az argentinok csak szerencsétlenkedtek. Előbbi miatt lehet Maradonát, ezt a világhírű szélhámost, vádolni. De utóbbi miatt aligha, ezt a vébét nem Maradona vagy Messi vagy a válogatott bukta el, hanem közösen. Maradona megbocsájthatatlan bűne nem az, hogy gyenge edző, hanem, hogy elhitette, minden csupán önbizalom kérdése. A legsúlyosabb pedig az, hogy most, a végveszélyben cserben hagyta a fiait, akik rajongtak érte. Tanácstalan pofával, behúzott farokkal ácsorgott a pálya szélén, nyoma sem volt annak a csapattal együtt lélegző nagymenőnek, akit olyan szívesen néztem a többi meccsen. (Szórakoztatónak ugyanis szórakoztató volt.) Szegény kölykök benn szenvedtek, és a németek kijózanítóan megmutatták, hol lakik valójában a jóisten.
Németeknek is szurkoltam, így nagy megrázkodtatás nem ért, de a varázslatot az argentinoktól vártam, holland-argentin döntőt vizionálva. A németek azt a pszichológiai csatát nyerték meg, hogy nem engedték magukra hatni azt a tömeghipnózist, amelyet Maradona bocsájtott a világra. Talán a múltkori vébén szerzett győzelem - illetve annak a meccsnek a nem túl díszes utózöngéi - hatása máig kitartott; a németeknek nem voltak illúzióik Argentínával szemben. Tudták, le lehet őket győzni, és ez a hit, úgy látszik, erősebb volt, mint a kék-fehér mitológia.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Csöncsön · http://mondataink.blog.hu 2010.07.04. 00:32:02
Nagyon egyetértek, hogy Messi Maradonától csak rosszat tanulhatott. Ez különösen akkor látszott, amikor válogatott meccsek után visszatért a Barcelonába, és hetek kellettek, mire visszanyerte igazi formáját.
Messi ideális edzője Guardiola, a Barcelona mestere.
Ha egy ilyen típusú kapitánya lesz Argentínának, akkor Messi karrierje még kiteljesedhet. Még legalább két világbajnokságra eljuthat.
padmasambhava 2010.07.04. 01:20:29
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2010.07.04. 21:35:54
Ha csak "techikát" akarnék látni, akkor a japán focizó robotokat nézném. Én igenis örülök, hogy Maradonát még én is láthattam élőben. A bukását, igen, és ez a játékosokra nézve persze önző, de mégis. Maradona magát adta, és most már végérvényesen kiderült, "csak" focizni tudott. Minden más illúzió volt. Magával rántotta a fiait, de ők puhára esnek. Most mindenütt az megy, hogy a "kokszos majom" milyen hülye, és a csapatát meg sajnálni illik. Nem mondom, hogy ez alaptalan. Maradona, aki mindenképp a foci legemblematikusabb alakja marad, most a játékosok jóhírét menti meg. Nem mondom, hogy így tervezte.
És mégis nekem teljesen hiteles volt tegnap, amikor azt mondta, ez volt élete legnagyobb veresége. Tényleg ez volt. Mert vele együtt a focisták mitikus volta is megbukott. Én teljesítménypárti vagyok, a németek joggal győztek, és nagyon elégedett volnék, ha a foci jövője valami ilyesmi lenne. De Maradonával elsüllyedt a véletlen izgalma. Ebből azt tanulják meg a fiatal játékosok és edzők (!), hogy hidegen, ésszel kell játszani. De játék az ilyen? Vagy szokjunk rá a kis japán robotokra?
KZsoci 2010.07.04. 21:49:42
Egy amatőr edző hozzáállása volt az övé - nem a szenvedély, vagy a "véletlen" süllyedt el tegnap, hanem a újra be kellett látni, hogy ez is egy szakma, amelyhez bizonyos kvalitások is szükségesek.
Egyébként egyre inkább vélek párhuzamokat látni Maradona játékosi és edzői karrierje és az első és második Orbán-kormányzás között, az ország érdekében remélem, hogy máshogy fog végződni a mi "bajnokságunk". :)
KZsoci 2010.07.04. 21:51:53
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2010.07.05. 10:02:23
Hát, ha már ilyen irányba fordult a társalgás, szerintem Maradona inkább Gyurcsány. Ő volt az, aki azt gondolta, a duma elég. Az más kérdés, hogy Lamperth Mónika vagy a különösen szép emlékű Draskovics Tibor nem éppen egy Higany vagy egy Mascherani. (Szándékosan nem mást írtam, szegény Csöncsön barátunk már így is szenvedett sokat az elmúlt napokban. És ahogy látom, a kis barátját kifejezetten istenítik az NST-n ahhoz képest, ahogy más focis fórumokon bánnak vele.)
A futbal-nacionalizmust nem ér összekeverni a politikai nacionalizmussal. A németek egyébként ebben is példamutatóak.
És persze abban igazad van, hogy edzősködni szakma. Ez ezen a vb-n is beigazolódott. Domenech csapata az ő amatőrsége alatt roskadt össze. Nem szeretjük a franciákat, de azért abban a csapatban is nagy nevek voltak. Az aztán tényleg a fejetlen csirkék rohangálása volt, amit a gall kakasok bemutattak.
Argentína leblokkolt a korai góltól, és mindenki mástól várta a megoldást. Sajnos Maradona is. És én mégis sajnálom, hogy az ilyen pofáknak egyre kisebb a terük a fociban.
Tegnap Kukorelly Endre azt mondta, hogy ezeket a szabályokat nem a mostani focihoz találták ki. Van benne valami. De vajon foci lenne egy les nélküli, 8-8 mezőnyjátékossal felálló, tiszta játékidőre játszó, folyamatos cserés sport? Ez a bajom.
KZsoci 2010.07.05. 10:13:27
Gyurcsány pont fordítva volt: belátható ő maga egy nagyon jó képességű ember (megkérdőjelezhető ideg- és elmeállapottal persze :) ), csak éppen olyan emberekkel vette körbe magát, illetve olyan embereket volt kénytelen pártérdekből és egyéb érdekből eltűrni maga mellett (akiket te is írsz), hogy még szép, hogy az lett a kormányzásából meg a reformokból, ami.
Orbánnál pont fordított a helyzet: reménykedjünk benne, hogy az ő ködös, nehezen kézzelfogható utasításait jó szakemberek fogják olyan formában "értelmezni" és végrehajtani, hogy az végül sikeres országműködést eredményezzen - szerintem inkább ez hasonlít Maradona és az argentin csapat munkájára, csak mint írtam, a végeredmény más lesz remélhetőleg.
Kukorelly Endre bizonyára nagy szakértő a kérdésben; ajánlom szíves figyelmébe az amerikai futballt meg a rögbit, ahol a hagyományos labdarúgás "régimódi", "ósdi" szabályait pontosan ebből az indíttatásból megváltoztatták, hogy valami modern, pergős, izgalmas játék legyen belőle. Biztos jó az is. De attól még hadd lehessen ez is.
Csöncsön · http://mondataink.blog.hu 2010.07.05. 10:31:00
Abban az értelemben, hogy szakmailag alkalmatlan volt a miniszterelnökségre. Orbán szakmailag alkalmas, más kérdés, hogy milyen döntéseket fog hozni, és hogy ezzel sikerre viszi-e csapatát, vagy vereségbe.
Szóval Orbán lehet rossz edző vagy jó edző, de mégiscsak edző. Gyurcsány meg nem edző.
Én is megértettem Maradona mondatát, hogy "ez életem legnagyobb veresége". Nem a szenvedély vesztett, hanem az "isteni", tévedhetetlen mivoltja cáfolódott meg nagyon látványosan. (Még én is elhittem, aki pedig tudom, hogy szakmai felkészülés nélkül egyetlen csapat sem lehet sikeres, hogy az élet talán Maradonával itt is kivételt tesz. Nem tett...)
A foci játékszabályait meg nem kell megváltoztatni. Netalán nem tetszik a vébé? :-)
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2010.07.05. 10:39:30
Azért az argentin válogatottról nem csak reméljük, hogy talán jók lesznek. Többségük jó a teljes közvélemény szerint. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy most micsoda kárörömmel ekézik szegényeket mindenhol. Egy Trinidad és Tobagót ki rúgdosna?
Kiváló emberek Orbán "homályos" Viktor körül? Schmitt Pálra célzol, vagy Szíjjártó Péterre? Netán a szerencsére felszívódott Semjénre?
A kormány első ránézésre tartogatott magában némi potenciált, lényegesen többet, mint Veres Verón Jánosék, de a jelenlegi munka valóságosabbnak tűnik - minden aggályom ellenére - mint Gyurcsány szövegelése.
Kukorelly író és LMP-képviselő, és mint magyar állampolgár természetesen foci-szakértő. (Én is állampolgár vagyok; aki kettős állampolgár, az duplán ért hozzá. Látod, Orbánéknak már csak ezért is megérte.)
OFF:
Szeretjük a focit, de tegnap a Sport 7-ben volt egy vízilabda-blokk, és hát igen, azért mégiscsak az a Sport. (Mondom úgy, hogy már régen nem élveztem így focit, mint most.)
KZsoci 2010.07.05. 10:50:53
@Reckl_Amál: nem ezekre a bohócokra gondolok, hanem feltételezem és megelőlegezem azt, hogy a szürke eminenciások között talán nagyobb a jobban kvalifikáltak száma, mint az elmúlt nyolc évben. Az igaz, hogy erre nincs túlzottan racionális okom, dehát valamiben kell reménykedni, mert önmagában Orbán meg Tömjén meg a többi szörny még rosszabbat hozna, mint ahol tartottunk előtte. A mellékvonalak újranyitásának lefolytatása egyelőre sajnos kókai-hónigi színvonalon történik...
Tudom, hogy kicsoda Kukorelly, köszönöm azért a tájékoztatást...
A vizilabda nagyon jó, de azért nem tudnánk szerintem így végignézni meccsről-meccsre egy teljes vébét (mint ahogy a focival tesszük), ha nem lenne Magyarország a fő esélyesek, a legjobbak között, Csöncsönnek ebben igaza volt nemrég.
Csöncsön · http://mondataink.blog.hu 2010.07.05. 11:10:41
Szerintem ott van a félreértés, hogy egy miniszterelnöknek pont a politikai irányvonalak kijelölése a szakmája, és nem a szakmai kérdések megoldása.
Gyurcsány erre a feladatra alkalmatlan volt, mert nagyjából kéthetente vázolt egy-egy újabb 50 (100, 30, 68 stb.) pontos programot, miközben semmit sem koordinált.
Orbán ebben a részében összehasonlíthatatlanul profibbnak tűnik. Márpedig az ő szakmája ez.
Maradona is jó kapitány lehetett volna, ha megfelelően koordinálja a szakmai munkát, és nem gondolja úgy, hogy a világ legjobb védekező középpályását és a világ egyik legjobb jobbhátvédjét csak úgy otthon hagyja, mert biztos úgy is menni fog. Ment. Németország mind a négy (!!!) gólját a jobbhátvéd oldalán szerezte Argentína ellen...
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2010.07.05. 11:20:16
A politikai párhuzamot folytatva - amelyért nagyon nagy piros pont jár, mert felettébb szórakoztató - azért az argentin keretre is igaz, hogy volt ott pár érdekes választás. Olyanok, akiket Maradona "valamiért" választott be. Illetve inkább az a nehezen érthető, akiket kihagyott, olvasom az okosoktól.
Orbán sötét lovakra építkezik, kire tudod azt mondani, hogy már bizonyított? Másrészt pedig igenis számít, hogy kiket "látunk". A kispadon nem értelmezhető a második sor.
@Csöncsön: Már hogyne tetszene a vb? Rég szórakoztam már ilyen jól annak ellenére, hogy örök kedvenceim, a brazilok megérdemelten kiestek. Az argetinoknak szurkolással te fertőztél meg (egyébként már négy éve, nem tudom, emlékszel-e rá). És persze Maradona. ;)
KZsoci 2010.07.05. 11:22:38
2010.07.07. 11:16:26
Nekik nem kellett leszállni Kelenföldnél.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2010.07.07. 12:09:23
Nem bizony! Végülis elég messzire eljutottak ahhoz képest, hogy Maradona volt a szövetségi kapitány. :-) Így is föl lehet fogni. Azért remélem, az ottani szövetség észnél lesz, és szereznek valami épkézláb embert pl. a 2011-es Copa Americára. Jó poén Maradona egyszer, de ha miatta nem bontakozhat ki ez a jó kis válogatott, akkor viccnek egy kicsit erős lesz.
Kelenföld? Ez jó. :-)
Csöncsön · http://mondataink.blog.hu 2010.07.07. 15:08:31
Igazából Tatabányánál szállították le az Aranycsapatot '54-ben. Budapesten pedig egy kisebb forradalom tört ki, kirakatokat törtek be, és elterjedtek olyan pletykák, hogy autókért, pénzért adták el Puskásék a vb-győzelmet. Sajnos ez egy paranoid ország.